wtorek, 28 lutego 2012

26 02 2012 Z cyklu "Opuszczone miejsca" - Trzebień i Pstrąże - opuszczone osiedla

Początek niedzielnego wypadu 26.02.2012 nie był zbyt optymistyczny :/
Przelotne opady...zimno.... Mimo tych wszystkich przeciwności czteroosobowa ekipa SZEFa wybrała się na zwiedzanie opuszczonych poradzieckich osiedli w Trzebieniu i Pstrążu.
Losy tych osiedli były podobne - w latach 90 tych opuszczone przez wojska radzieckie , długi czas stały nieużywane, część z nich była i jest przekształcana w normalne mieszkania, część z nich stoi pusta.

Trzebień, duża wieś w województwie dolnośląskim, gminie Bolesławiec. Była to miejscowość zamieszkiwana zarówno przez Polaków jak i Rosjan. Lokalizacja radzieckich obiektów w miejscowości była związana z obsługą pobliskiego poligonu lotniczego Przemków - Trzebień. W samej wsi znajdowały się koszary dla żołnierzy, park samochodowy oraz osiedle mieszkaniowe dla rodzin żołnierzy wraz ze sklepami i szkołą. Całość wchodziła w skład garnizonu Pstrąże. Koszary wojskowe znajdowały się w kilku miejscach. Łącznie zajmowały około 83 hektary i zostały przekazane stronie polskiej 18 grudnia 1992 roku. W skład kompleksu wchodziły budynki koszarowe zbudowane przez Rosjan, plac apelowy, garaże, kino, na terenie znalazły się także budynki mieszkalne zbudowane przez Niemców. Obecnie koszary są zagospodarowywane, w części budynków mieszkają ludzie, magazyny wykorzystano do prowadzenia działalności gospodarczej. Część obiektów niestety nie znalazła nowych właścicieli i ulega coraz większej dewastacji.
  





































Obiekt wojskowy Pstrąże zwany także Strachowem był największym powierzchniowo użytkowanym przez wojska radzieckie. Zajmował on obszar 20 744 hektarów. W jego skład wchodziły:
-koszary wojskowe dla żołnierzy wraz z licznymi garażami na pojazdy, magazynami sprzętu i uzbrojenia;
-poligon wojskowy (poligon lotniczy Przemków - Trzebień);
-obiekty koszarowe i mieszkalne w Trzebieniu;
-składu amunicji Trzebień las;
-bunkro schronu w Wilkocinie.
Łącznie stacjonowało tam ponad 10 tysięcy żołnierzy wraz z rodzinami.

W Pstrążu stacjonowały następujące jednostki:
-76 Pułk Czołgów wyposażony w czołgi T - 72 i T - 64 w łącznej liczbie przekraczającej 100 sztuk;
-144 Pułk Zmechanizowany.
Ponadto obiekt posiadał własną bazę paliw o pojemności 27, 4 tyś m³. Ponadto część terenu stanowiła baza jednostek Specnaz. 12 sierpnia 1992 roku został przekazany stronie polskiej (niektóre części oddano wcześniej, inne później). Powstał problem z zagospodarowaniem mienia, żołnierz pilnujący obiektu nie byli w stanie powstrzymać dewastatorów przed niszczeniem. Ostatecznie zdewastowany obiekt przeznaczono pod poligon miejski i jest on niedostępny dla osób postronnych. Ćwiczą tam między innymi jednostki specjalne, strażacy. Stopniowo popada w coraz większą ruinę.











Tak wyglądają drzwi do lasu - jakby ktoś pytał :) :)






Otwory w ścianach mówią same za siebie...




















Przy tak zwanej okazji zwiedziliśmy również pozostałości po szkole (sądząc po pozostałych tam rzeczach ) o "radzieckim klimacie" :)







6 komentarzy:

  1. Super zdjęcia, byłam tam w weekend. Oddają klimat. Tak trzymaj.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzieki :) Fajnie byłoby wiedzieć od kogo ten komentarz jest....

    OdpowiedzUsuń
  3. Wybieram sie tam w najbliższym czasie. Kolega mi opowiadał o tym miejscu tylko dokładnie nie wiem gdzie to jest. Czy za śmietniskiem czy zaraz za TEXTILEM? A i czy można to zwiedzać czy jest jakiś zakaz?

    OdpowiedzUsuń
  4. W Trzebieniu ruiny są tuż za Textilem

    OdpowiedzUsuń
  5. Klimatowe fotografie, chętnie spenetruję ten teren z moją ekipą.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jużem tam był i zwiedził, relacja do obejrzenia na mojej stronie. Zazdroszczę jednak sali kinowej, do której nie dotarliśmy, za to osiedle i koszary są za nami :)

    OdpowiedzUsuń